Kalendář

Září 2021
Po Út St Čt So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Reklama24.cz

3 metody jak vyčistit ucpaný odpad

Ucpaný odpad, co teď?

Asi každá žena a muž v domácnosti dříve či později musí čelit výzvám v podobě rozbitého splachování záchodu, tekoucího těsnění u vodovodní baterie a nebo čištění ucpaného odpadu. Někdy na neznalého může taková závada působit až neřešitelně. Je však dobré nepanikařit, a v klidu rozmyslet co je možné s tím dělat. Jak asi daný mechanismus funguje. Naštěstí díky internetu může zájemce najít textový, obrázkový a nebo dokonce video návod, který mu vysvětlí a nastíní jaké by mohlo být řešení dané situace a jak probíhá daná instalatérská práce. Pokud nejste internetový odborník, zkuste použít následující rady jak nalézt vhodný návod. Například se vám ucpal odpad z umyvadla v koupelně, je to docela krizová situace, protože se zdá že gumový zvon je neúčinný. Pokud nemáte někoho kdo se v čištění odpadu vyzná, přejděte na internetový vyhledávač Google.cz a vyhledejte zde fráze jako: jak ucpaný odpad, jak vyčistit ucpaný odpad.

Metody čištění vodovodních odpadních trubek

  1. V případě čištění vodovodních odpadních trubek z dřezů, z van apod je možné použít gumový zvon s dřevěným držadlem a soustavným pumpováním uvolnit nečistoty, které jsou usazené zejména v sifonu pod umyvadlem například. Zkuste rukou nebo něčím ucpat přepad který bývá v umyvadle, tím zajistíte že veškerý tlak půjde do potrubí a spíše se vám podaří ucpávku rozpohybovat. Pokud delší pumpování zvonem nepomůže, bude asi nejrychlejší vzít lavor a nebo kbelík, vložit pod umyvadlo a sifon odšroubovat zespodu umyvadla.
  2. Po sejmutí sifonu můžete vidět odpadní rouru vedoucí do zdi. Rovnou můžete uvažovat o vyčištění. Odborníci instalatéři používají pro manuální čištění odpadních rour tzv. „Pero protahovací na čištění odpadů“ jde o kovou pružinu o průměru cca 5-10 milimetrů a délce od cca 3 metrů do např. 20 metrů. Tato pružina je svinutá pro lepší skladnost a lze ji koupit v internetových obchodech a nebo instalatérských potřebách za přibližně 100 – 700 Kč. Pero bývá vybaveno i zahnutým koncem, kterým se točí jako klikou. Díky vinutí pera se nečistoty jako šnekem (mlýnek na maso) vytlačují z odpadní roury ven. Je třeba mít tedy připravený lavor do kterého všechny nečistoty půjdou. Při práci dodržujte striktně hygienu a používejte gumové rukavice.  Pokud máte dlouhé pero, můžete rouru pročistit skrz naskrz až do jímky či vstupu do kanalizační roury.
  3. Odpadní roury lze vyčistit také chemicky nějakým hydroxidem, kyselinou dostupnou v obchodě speciálně pro účel čištění odpadního potrubá. Tato volba však není vhodná kvůli zátěži na životní prostředí.
  4. Odpadní roury lze vyčistit také biologicky roztokem obsahujícím enzymy (hledej: bilogické čištění odpadu enzymy), tato metoda čištění pokud vím nerozpustí solidní nečistoty jako jsou například vlasy.

Instalatéři a prevence

Jestliže se při čištění odpadních rour nechcete znečistit a nevadí vám zaplatit nějakou tu stovku navíc, zavolejte si určitě instalatéra s profesionálním náčiním a hlavně zkušenostmi v oboru čištění odpadů.

Jako prevenci používejte do umyvadel sítka a nedopusťte aby hrubé nečistoty a vlasy šly do odpadu. Jako prevenci ucpání odpadu můžete jednou za čas například při odjezdu na dovolenou do odpadu nalít trochu přípravku pro čištění odpadních potrubí, přípravek by měl obsahovat bakterie, které si na nečistotách pochutnají a pořádně je rozeberou.

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>