České fórum - diskuze i reklama Reklamní pozice pro zájemce

Kalendář

March 2021
M T W T F S S
« Jul    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Reklama24.cz

Fair Trade napříč světem

Multikulturalismus, ekumenismus, kooperace. Termíny mnoha aktuálních diskusí se společným jmenovatelem sbližování, spolupráce, sjednocení ale i prospěšnosti rozmanitosti názorů, zkušeností a pohledů na věc. Může něco takového skutečně trvale fungovat?

V České republice působí řada organizací a sdružení, která určitým způsobem spojují lidi napříč společností. Někdy jde o uvedení či znovu-zařazení handicapovaných či jinak znevýhodněných lidí do společnosti či pracovního procesu. Jindy se snažíme ukázat dětem, které za sebou mají pohnuté životní období, jaká může společnost vlastně být. Odhalit jim dosud nepoznané, a tak jim nabídnout místo mezi námi. Na národní úrovni se často hovoří o soužití různých etnických, národnostních či náboženských skupin v rámci státu. Vše s sebou samozřejmě nese jisté těžkosti, úspěchy i neúspěchy.

Ani iniciativa Fair Trade, která vznikla již po druhé světové válce, není považována za bezchybnou cestu spolupráce, která spasí svět. Je to ale jedna z neefektivnější a trvale udržitelné formy snižování chudoby a obchodního partnerství na světové úrovni. Za svou historii již prokázala mnohé kvality, přinesla řadu výsledků a ve světě i u nás její obliba neustále roste.

Pravidla Fair Trade

Fair Trade eshop, česky spravedlivý obchod, je obchodní partnerství mezi rozvojovým světem a Západem. Není to charita ani humanitární hnutí, ale mezinárodní obchod, jaký známe. Ovšem s jedním rozdílem. Respektuje práva a důstojnost člověka, od kterého suroviny a produkty nakupuje. Drobným pěstitelům v Africe, Latinské Americe a jihovýchodní Asii platí za jejich zboží spravedlivou, férovou mzdu. Takovou, jakou si jejich zboží zaslouží. Poskytuje dary a půjčky na rozvoj podnikání za rozumných podmínek. Vylučuje dětskou práci a naopak vyžaduje dodržování pravidel na ochranu životního prostředí. Výsledkem je, že většina potravin nese označení bio.

Stačí jen pár minut na webu českého internetového obchodu www.fairobchod.cz a je hned jasné, co všechno je v systému Fair Trade v ČR dostupné. Fair Trade Praha využívá nabídku všech hlavních dovozců férového zboží do České republiky. V souladu s efektivností obchodu, který Fair Trade prosazuje, je tak možné za jedno poštovné či dopravné nakoupit nejrůznější potraviny, ať už běžně známé nebo nevšední a velmi originální, nebo vybírat z pestré škály řemeslných a rukodělných výrobků.

Fair Trade demokracie

Neméně důležité je i to, že ve vedení západních společností, které s producenty v rozvojovém světě obchodují, musí být zástupci těchto rolnických družstev s rozhodovacími právy. Manažer, který na rodinných plantážích pěstoval cukrovou třtinu, jistě nebude své tehdejší sousedy a spolupracovníky vydírat výkupními cenami, které nepokryjí ani náklady, natož školné či zdravotní péči.

Tak se vytváří most mezi globálním Jihem a Západem, který respektuje obě strany obchodu a je trvale udržitelný. Zisk je vytvářen obchodem a chudé producenty podporuje a učí samostatnosti. Umožňuje jim vymanit se z bídy vlastní poctivou prací, např. produkcí kvalitního Fair Trade kakaa.

Pridat komentar

  

  

  

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>